Vložil Tomáš | 1.běh, Spolek, Tábory

Blíží se konec srpna a tak si říkám: končí prázdniny. Co pro mne vlastně znamenají prázdniny? Neměly by pro mne asi znamenat nic víc než jakýkoliv jiný měsíc. Stále chodím do práce a volno o prázdninách jako děti přeci nemám. I tak je ale jedna věc, kvůli které se na prázdniny těším, a to především na jejich začátek. Právě na začátku prázdnin začíná letní tábor na Kocandě, na který už jezdím řadu let…

Letošek se nesl v duchu kouzelnického světa Harryho Pottera. Tento velice promyšlený svět, který vymyslela známá spisovatelka J.K. Rowling, nám posloužil jako téma celého tábora. Název takzvaného CeTEHu (Celo Táborová Etapová Hra) byl Harry Potter a Kámen mudrců. Schválně jsme zvolily pouze první díl. Tato kniha je plná detailů z kouzelnického světa, a tak nám bylo líto jí odbít třeba jen třemi dny (pokud bychom dělali všechny díly). Děj jsme nijak neupravovali. Snažili jsme se ho co nejvěrněji napodobit a navléknout na něj hry a scénky tak, aby měli děti co nejlepší prožitek ze hry.

Jak bylo řečeno, kniha je plná detailů z kouzelnického světa. Tyto detaily jsme se snažili do programu zařadit v co největší míře. Dětem například nosila poštu sova. Vyráběli jsme i Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. Což byl marcipán, barvivo a jakékoliv další přísady, které táborníky napadly. Velice populární byly také kouzelnické souboje. Souboj dvou kouzelníků, kteří se spolu utkali v aréně. Souboj probíhal tak, že hůlkou „očarovali“ papírovou kouli a poté jí hodili na soupeře. Pokud soupeře zasáhli, kouzlo zapůsobilo. Kouzla byla různá. Ta obranná přidávala životy a útočná je zase ubírala. První kouzelník, který přišel o všechny životy prohrál. Každý den se také kolem tábora pohyboval nějaký kouzelný tvor a děti ho pomocí jeho popisu mohly nalézt a přilepšit si tak body do CeTEHu. Je třeba připomenout i kouzelnický sport. Vždyť co by byl Harry Potter bez famfrpálu? Ten se hrál povětšinou večer jako večerní program. Koleje se mezi sebou utkávali s nasazením a bez milosti. Toto vše byl ale jen doplněk k hlavnímu programu. Ten jsme ukončili v pátek 14. července závěrečnou hrou. Koleje se vydali za Chloupkem, kterého museli uspat zpěvem. Následně museli uniknout zrádnému osidlu. Chycení toho pravého klíče také nebylo úplně jednoduché. Předposlední překážkou byla hra v šach. Celá hra byla ukončena poražením toho, jehož jméno nesmíme vyslovit.

Zážitky přicházeli nejen z CeTEHu. O pár zážitků se postarala i kuchyně. Dali jste si někdy uprostřed lesa například hamburger, langoš, hot-dog nebo svíčkovou? My ano. Táborníci se také mohli projet na koni, prolézt si lanové překážky, tancovat na diskotéce nebo jet vlakem. Tím jsme jeli na výlet do Horažďovic, kde jsme se vykoupali v tamějším aquaparku. V Horažďovicích si mohly děti nakoupit také nějakou tu laskominu nebo hračku, čehož využily ve velké míře. Tábor také navštívili lesní pedagogové z LČR a UHÚL v doprovodu včelaře, pana Tomáše Koce. Lesníci si připravili zábavný program spojený s lesní tématikou. Neméně zajímavá byla přednáška o včelách a včelařství, která děti velice bavila.

Děti si z tábora odvezli spoustu zážitků, nových vědomostí, dovedností a samozřejmě i nějaké ty sladkosti. Myslím si, že je fajn když se děti stále dokáží bavit s novými kamarády uprostřed lesa. Bez telefonů, internetu a ostatních výdobytků civilizace. Doufejme, že jim to vydrží a my pro ně budeme moci i nadále pořádat tábory, které je baví a jezdí za námi rádi.

Za spolek Kocanďáci a účastníky 1. běhu 2018 Michal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


  • Novinky

  • Partneři